1. Obecně k novému zákonu o přeměnách
Dne 1. července 2008 nabyl účinnosti zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev (dále jen "Zákon o přeměnách"), který vyčlenil dosavadní právní úpravu přeměn z obchodního zákoníku
[1]. Zákon o přeměnách rovněž implementoval do českého právního řádu tzv. desátou směrnici Evropského parlamentu a Rady ES č. 205/56, o přeshraničních fúzích kapitálových společností. Současně byl přijat i zákon 126/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím Zákona o přeměnách.
Zákon o přeměnách zachovává dosud známé druhy přeměn - fúze, rozdělení, včetně odštěpení, převod jmění na společníka a změna právní formy. Zákon o přeměnách opouští dosavadní metodu právní úpravy, kdy byla obchodním zákoníku komplexně upravena problematika fúzí akciových společností a u ostatních druhů přeměn akciových společností a přeměn ostatních obchodních společností a družstev se na tuto úpravu odkazovalo, popř. se stanovily odchylky.
Zákon o přeměnách neobsahuje komplexní úpravu přeměny žádné obchodní společnosti, ale reglementuje nejprve to, co je společné pro všechny druhy nebo většinu přeměn, dále přistupuje k úpravě jednotlivých druhů přeměn. Ustanovení týkající se jednotlivých typů přeměn (např. ustanovení týkající se úpravy rozdělení), jsou vždy rozdělena tak, že nejprve jsou uvedena společná ustanovení společná pro všechny obchodní společnosti a družstva, a pak zvláštní ustanovení pro jednotlivé obchodní společnosti a družstva (např. ustanovení týkající se rozdělení akciových společností).
II. Základní změny v oblasti vnitrostátních přeměn
1. Zavedení projektu přeměny
Nově se zavádí institut
projekt přeměny, který nahrazuje dosavadní terminologicky nejednotné základní dokumenty pro jednotlivé formy přeměny (smlouvu o fúzi, rozhodnutí o změně právní formy, projekt rozdělení atd.).
[2]Projekt přeměny musí mít písemnou formu a musí být
[3] podepsán jednající osobou. Podpisy účastníků musí být na tomtéž projektu přeměny (jedné listině), je proto třeba podepsat alespoň tolik projektů přeměny, kolik je účastníků přeměny, a kolik je zapotřebí pro rejstříkové řízení a pro uložení do sbírky listin.
Zákon o přeměnách vyžaduje, aby byl projekt přeměny zveřejněn a zveřejněný projekt přeměny schválen k tomu kompetentními orgány zúčastněných společností ve stejném znění, jak byl zveřejněn. Projekt přeměny musí být před schválením uložen do sbírky listin, a to alespoň 1 měsíc přede dnem schválení přeměny a oznámení o uložení Projektu přeměny do sbírky listin v obchodním věstníku musí být zveřejněno opět alespoň 1 měsíc před schválením přeměny.
Rozhodnutí o přeměně obchodních společností a družstev přitom musí mít zásadně formu notářského zápisu, jehož přílohou je projekt přeměny.
[4]Pozn.: Dalším dokumentem v procesu přeměn obchodních společností a družstev je Zpráva o přeměně, v níž musí být objasněny a odůvodněny důsledky přeměny a kterou je povinen zpracovat statutární orgán každé ze zúčastněných společností, pokud to Zákon o přeměnách vyžaduje. Nestanoví-li Zákon o přeměnách u jednotlivých forem přeměn jinak, lze zpracovat společnou Zprávu o přeměně. Zpráva o přeměně je shodná s dřívější zprávou o fůzi, zprávou rozdělení apod., nejedná se tedy o nový institut, pouze dostal jiný název.
2. Prodloužení lhůty pro přípravu přeměny
Lhůta od Rozhodného dne do dne podání návrhu na zápis přeměny do obchodního rejstříku, se prodlužuje z
9 na 12 měsíců. Rozhodný den přeměny pak nesmí předcházet o více než 12 měsíců den, v němž bude podán návrh na zápis přeměny do obchodního rejstříku.
3. Vypuštění Zprávy dozorčí rady k projektu přeměny
Za účelem odlehčení povinností zákon o přeměnách zcela vypouští povinnost dozorčí rady akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným, případně kontrolní komise družstva, sestavit zprávu o přezkoumání projektu přeměny. Lze však doporučit, aby se zmíněné orgány přece jen přeměnou zabývaly, jinak jejich členové nebudou jednat s péčí řádného hospodáře.
4. Nepromlčitelnost některých majetkových práv
V zájmu posílení ochrany práv, zejména akcionářů, se stanoví nepromlčitelnost určitých práv, a to práva na dorovnání, práva na vyplacení vypořádání při převzetí jmění, práva na doplatek při výměně akcií při fúzi nebo rozdělení akciové společnosti, práva na vydání výtěžku z prodané akcie a práva na vydání akcií při jejich výměně.
5. Právo na vystoupení ze společnosti nebo družstva
Zákon o přeměnách zakotvuje novou formu ochrany společníků u některých druhů přeměn pro nesouhlasící osoby, a to právo vystoupit ze společnosti nebo družstva. Nejširší úprava práva na vystoupení je obsažena v právní úpravě přeměn družstev. Zde má právo vystoupit z družstva kterýkoliv člen, který se neúčastnil členské schůze nebo nehlasoval pro schválení přeměny. Právo vystoupit ze společnosti s ručením omezeným má společník, který hlasoval proti změně právní formy. U akciové společnosti má právo vystoupit ze společnosti akcionář při fúzi nebo rozdělení, pokud hlasoval na valné hromadě proti přeměně a má-li dojít ke změně právní formy (má-li být při fúzi nebo rozdělení právním nástupcem akciové společnosti společnost s ručením omezeným nebo při změně právní formy).
6. Další významné odchylky od stávající právní úpravy
a) Došlo k vypuštění povinnosti dvojího pořizování notářských zápisů u kapitálových obchodních společností a družstev. Doposud byl zapotřebí jeden notářský zápis osvědčující schválení návrhu smlouvy o fúzi (projektu rozdělení, smlouvy o převzetí jmění) valnou hromadou společnosti a druhý, kterým byla samotná smlouva o fúzi uzavíraná ve formě notářského zápisu. Dle současné úpravy musí být notářský zápis pořízen pro rozhodnutí orgánu společnosti nebo družstva o přeměně, přílohou rozhodnutí je Projekt přeměny.
b) Pro případ zjednodušeného procesu schvalování projektu přeměny představenstvem (za splnění určitých podmínek) se nově stanovuje povinnost osvědčení rozhodnutí představenstva notářským zápisem
[5].
c) Stanovení povinnosti, podle níž mezitímní účetní závěrka musí být vyhotovena ne později než tři měsíce po vypracování projektu přeměny.
d) Projekt přeměny přezkoumává již pouze jeden znalec, dříve, pokud se zúčastněné korporace nedohodly, přezkoumával přeměnu jeden znalec pro každou korporaci.
e) Nově se doplňuje výjimka ze zákazu dvojího zastavení cenného papíru v akciové společnosti.
f) V projektu přeměny mohou být obsaženy výhody pro členy orgánů a znalce, což bylo dosud zakázáno.
g) Ve zveřejněném projektu nemusí být obsažena jména členů orgánů nově zakládaných společností, avšak musí se doplnit ještě před rozhodnutím příslušného orgánu o přeměně.
h) Je-li zakládána při přeměně společnost s ručením omezeným, neuvádí se ve společenské smlouvě nebo zakladatelské listině správce vkladu a údaje o splacení vkladu při vzniku společnosti.
i) Prostřednictvím banky nebo obchodníka s cennými papíry se vyměňují jen kótované cenné papíry, ostatní cenné papíry může společnost vyměnit sama; za staré právní úpravy musela vždy akciová společnost k výměně používat obchodníka s cennými papíry; nevrácené listinné akcie při přeměně mohou být prohlášeny za neplatné bez dodatečné výzvy k vrácení, stanoví-li tak projekt přeměny, což zatím nebylo možné.
j) Při založení nové akciové společnosti se musí v projektu přeměny vyčlenit místa v dozorčí radě pro zástupce zaměstnanců, kteří se volí až po zápisu přeměny do obchodního rejstříku, a to do 90ti dnů po tomto zápisu. Podle dosavadní úpravy v první dozorčí radě společnosti vzniklé přeměnou zaměstnanci zastoupení neměli.
II. Přeshraniční fúze
Podle nové úpravy se přeshraničních fúzí mohou zúčastnit všechny české obchodní společnosti i družstva (s výjimkou investičních společností a investičních fondů), což dosavadní právní úprava s výjimkou fúze do Evropské společnosti (Societas Europea) neumožňovala. Zahraniční zúčastněnou korporací u přeshraniční fúze může být obchodní společnost nebo družstvo, které mají právní subjektivitu, vlastní majetek, řídí se právním řádem jiného členského státu EU než ČR a zároveň se mohou podle právních předpisů členského státu, jehož právním řádem se řídí, zúčastnit přeshraniční fúze.
V přípravné fázi se přeshraniční fúze řídí právním řádem, kterému je podrobena každá ze zúčastněných společností. V realizační fázi spojené se zápisem do českého nebo zahraničního obchodního rejstříku se přeshraniční fúze řídí právním řádem státu, ve kterém je resp. bude sídlo nástupnické korporace.
Není-li Zákonem o přeměnách stanoveno jinak, použijí se pro přeshraniční fúze ustanovení pro fúze vnitrostátní. Zákon o přeměnách povoluje pouze přeshraniční fúzi společností stejné právní formy, ledaže národní právní předpisy členských států všech subjektů zúčastněných na přeshraniční fúzi dovolují vnitrostátní fúze mezi korporacemi různých právních forem.
Zákon o přeměnách umožňuje, aby u přeshraniční fúze sídlo nástupnické společnosti bylo umístěno do kteréhokoli členského státu EU i odlišného od států, v němž mají jednotlivé zúčastněné společnosti svá sídla.
[1] jednalo se zejména o § 220a – § 220 zc Obchodního zákoníku
[2] Projekt přeměny“ se u jednotlivých druhů přeměn konkretizuje na „projekt fúze“ („projekt vnitrostátní fúze“, „projekt přeshraniční fúze“), „projekt rozdělení“, „projekt převzetí jmění“ a „projekt změny právní formy“.
[3] V souladu s § 40 odst. 3 Občanského zákoníku
[4] viz. ustanovení § 16 odst. 2, § 17 odst. 3, § 18 odst. 1, § 21 odst. 4, § 23 odst. 3 a § 133 Zákona o přeměnách
[5] viz. § 133 odst.3 Zákona o přeměnách